SDKÚ-DS: Najvhodnejšou kandidátkou na prezidenta je Iveta Radičová

19.12.2012 Bratislava

Bratislava 18. decembra (TASR) - Prezídium SDKÚ-DS považuje za najvhodnejšiu možnú kandidátku na post prezidenta SR Ivetu Radičovú. Tento stranícky orgán sa na tom jednomyseľne uzniesol na dnešnom rokovaní.

"Bolo to jednomyseľné rozhodnutie Prezídia po diskusii o prezidentských voľbách 2014," povedal pre TASR podpredseda SDKÚ-DS a člen Prezídia strany Ivan Štefanec. "S Ivetou Radičovou budú pokračovať rozhovory, je to na nej, ako sa rozhodne," reagoval na otázku, či bývalá predsedníčka vlády už s kandidatúrou súhlasila.

Dodal, že on osobne s Radičovou v kontakte nie je, viacerí jeho kolegovia s ňou však komunikujú.

"Dnešné vyjadrenie Prezídia SDKÚ-DS je vyjadrením postoja o prezidentských kandidátoch aj vzhľadom na výsledky posledných prezidentských volieb," podčiarkol Štefanec.

Dodal, že tento svoj názor prezídium SDKÚ-DS považuje aj za námet na rozhovory strán Ľudovej platformy o spoločnom prezidentskom kandidátovi pravice. "Nechceme z týchto rozhovorov vynechať ani meno Iveta Radičová," uzavrel.

"Pani Ivetu Radičovú si vážim, ale ona opakovane, vážne a verejne vyhlásila, že nekandiduje a neplánuje kandidovať. Preto polemizovať a hovoriť o nej hypoteticky nepovažujeme za férové ani za politicky šťastné," povedal novinárom predseda KDH Ján Figeľ. Na otázku, o čo podľa neho SDKÚ-DS ide, odvetil, že je to možno apel, možno signál Ivete Radičovej alebo spoločnosti na Slovensku. "KDH sa usiluje o spoločný post tak, aby sme našli kandidáta reprezentujúceho stredopravé strany," uviedol.

Rokovania o spoločnom kandidátovi na post prezidenta v rámci stredopravých strán Figeľ nepovažuje za konečné ani za oslabené. "Každý, kto chce prísť k rokovaniam, potrebuje súhlas kandidáta," upozornil. Či by niečo znamenala zmena Radičovej postoja, označil za hypotetické. "Prezidentská téma je príliš vážna na to, aby sme z nej robili nejaké pokusy," dodal s tým, že Radičovú apriori neodmieta.

Podpredsedovi Mostu-Híd Zsoltovi Simonovi je myšlienka podpory Ivety Radičovej ako prezidentskej kandidátky blízka. "Sám za seba musím povedať, že každému rozumnému človeku nie je takáto myšlienka vzdialená. Nakoniec, súčasná Ľudová platforma, teda SDKÚ-DS, Most-Híd a KDH minulý rok pri hlasovaní o Ivete Radičovej a jej vláde hlasovali za," povedal. Dodal však, že na rozhodnutie o prezidentskom kandidátovi pravice je ešte dosť času a v tejto chvíli je otázka mena ešte predčasná.

"V tejto chvíli to vidím tak, že je to veľmi dobrý kandidát. Kiež by takých bolo viac," reagoval predseda poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič. "Neviem však, nakoľko Iveta Radičová poslúcha rozhodnutia straníckych orgánov SDKÚ-DS," dodal s tým, že zatiaľ je otázka Radičovej kandidatúry predčasná. "Je to dobrý kandidát a keby bolo do volieb viac takýchto kvalitných, občania by si skutočne mohli vybrať nie voľbu menšieho zla, ale skutočne kvalitného kandidáta," uzavrel Viskupič.

"Iveta Radičová sa niekoľkokrát a jasne vyjadrila, že kandidovať nebude, preto mi to pripadá ako krok bezradnosti rozhodovať o niekom, kto podľa svojich vlastných vyjadrení nie je k dispozícii," uviedol pre TASR predseda SaS Richard Sulík. On sám má za to, že Radičovej slovo platí. "Teraz, keď prezídium si jednomyseľne schválilo, to je pekné, ale pripadá mi to ako veľký akt bezradnosti.


J. BARÁNEK: Podpora I. Radičovej v SDKÚ môže byť signálom zmeny pre voličov


Stanovisko Prezídia SDKÚ-DS, ktoré dnes označilo expremiérku Ivetu Radičovú na najvhodnejšiu možnú kandidátku na post prezidenta SR, je zrejme skôr signálom navonok ako skutočná výzva, aby sa o tento post uchádzala. Myslí si to politológ Ján Baránek, podľa ktorého tak možno opozičná strana chce upozorniť voličov na zmenu pomerov vo vedení SDKÚ-DS.

"Skôr ako výzva pani Radičovej je to posolstvo súčasným a bývalým voličom SDKÚ. Pani Radičová mala so starým vedením strany veľmi veľké problémy," pripomenul politológ. Strana takýmto stanoviskom podľa neho nemá čo stratiť. Pokiaľ totiž expremiérka túto výzvu odmietne, tak ako to deklarovala doteraz, stranu to nijakým spôsobom nepoznačí.

Táto výzva však podľa Baránka zároveň otvára bývalej šéfke vládneho kabinetu dvere na návrat. Pokiaľ by totiž Radičová zmenila názor a rozhodla sa, že do boja o post hlavy štátu vstúpi, bude na to potrebovať odôvodnenie. "Ona svoj návrat do politiky odmietala veľmi striktne, takže pokiaľ sa bude chcieť vrátiť, bude na to potrebovať pádne dôvody a potom by sa mohla legitímne odvolať aj na takéto výzvy. Takže toto môže byť taká mala barlička," poznamenal politológ. Zároveň podotkol, že dnes sa ešte stále nedá so stopercentnou istotou vylúčiť, že by sa Radičová nakoniec rozhodla kandidovať.

Prezidentské voľby by sa mali konať na jar 2014. Doteraz svoju kandidatúru oficiálne oznámili len zakladateľ Dobrého anjela Andrej Kiska a historicky prvý predseda KDH Ján Čarnogurský. Vládny Smer-SD plánuje svojho kandidáta predstaviť najskôr v decembri 2013. Ambíciu postaviť do volieb vlastného spoločného kandidáta majú aj opozičné strany takzvanej Ľudovej platformy.
 

Vyberte región